Домашні тварини сприймаються нами як улюблені друзі чи члени родини, і часто ми виражаємо нашу любов бажанням нагодувати їх смачненьким. Проте у тварин, як і у людей, переїдання без відповідних енергетичних витрат призводять до набору надмірної ваги, і ця проблема є дуже розповсюдженою. Згідно з даними американської Асоціації ожиріння серед домашніх тварин, понад половину котів та собак мають зайву вагу: серед котів ця частка складає 61%, а серед собак — 59%. Катерина Балюк, головна спеціалістка з ветеринарних питань Mars Україна, знайомить з рекомендаціями, які допоможуть вашому улюбленцю тримати здорову вагу.
Кожен власник домашньої тварини має знати, що саме може призвести до зайвої ваги чи ожиріння в улюбленця. Ось які фактори потенційно зумовлюють зайву вагу і потребують особливої уваги:
Деякі породи більш схильні до зайвої ваги, тож їхнім власникам варто особливо опікуватися раціоном та фізичним навантаженням своїх песиків та котів ще з дитинства. Серед порід котів, які схильні набирати вагу: британські, шотландські, перські, голі породи (сфінкси) тощо. Схильність до ожиріння мають собаки таких порід: англійські та французькі бульдоги, мопси, той-породи (чихуахуа, йоркшир-тер'єри), лабрадори, басет-гаунди, мастифи, сенбернари.
Перевірити, чи в нормі вага вашого улюбленця, можливо візуально та пальпаторно. Для цього існують візуальні підказки, які допоможуть оцінити за шкалою кондицію тіла улюбленця:
У собак, особливо гладкошерстих порід, існує простий індикатор оцінки фізичної кондиції. Під час бігу та поворотів у них мають візуально проявлятися два останніх ребра — це ознака нормальної ваги. Щодо котів, у них має бути помітна талія зверху як заглиблення перед задніми лапами. Якщо вона є — тварина в хорошій формі.
Як і в людей, надмірна вага у тварин зумовлює ризики захворювань та скорочення тривалості життя. Підвищується ризик діабету, артриту, кардіоваскулярних захворювань.
Тварини з надмірною вагою менше рухаються, адже вага спричиняє навантаження на суглоби та тіло, як наслідок — провокує біль. Для довгого та повноцінного життя тварини її здорова вага є важливим фактором.
Корм для вашої тварини має відповідати її віку та стану, порції — бути обмеженими. Прикладом, дорослих тварин (старше 12 місяців) не можна продовжувати годувати кормами для цуценят та кошенят — корми для малечі калорійні, тому у дорослої тварини надлишок калорій, який не витрачатиметься на розвиток організму, буде відкладатися у вигляді підшкірного жиру на тілі. При виборі корму проконсультуйтеся з вашим ветеринарним лікарем.
Не змінюйте корм часто, не годуйте одночасно кількома торговими марками кормів чи видами раціону. Адже на звикання до нового раціону чи марки корму тварині потрібно близько 10 днів.
Порція їжі (особливо сухого корму) на добу має відповідати рекомендаціям на упаковці. Багато власників скоюють помилку, проте потрібно пам’ятати: на упаковці сухих кормів вказується саме добова норма для тварини, а не вага порції на один раз.
Годуйте тварину в один і той самий час. Важливо: корм для собак не рекомендується залишати у вільному доступі поза часом годування. Для котів такий підхід можливий, адже деякі тварини мають “буфетний” тип харчування, тобто поступово за кілька підходів (можуть до 20 разів на день) з’їдають насипану добову порцію корму.
Якщо кіт зʼїдає всю порцію одразу, в такому випадку варто розділити добову норму на два-три рази й насипати її частинами.
Біля будь-якого корму завжди повинна стояти свіжа питна вода. Вона має бути прохолодною та часто замінюватися на свіжу, 2-4 рази на день. Співвідношення з’їденого корму до випитої води має бути 1:4 — одна частина корму та чотири частини води. Тому тварині потрібно забезпечити достатню кількість рідини. Для цього варто обирати не маленькі пластикові миски, а більші, наприклад, об’ємом 0,5 — 1 літр. Місткості краще обирати керамічні або металеві.
Смаколики мають враховуватися як повноцінна частина раціону. Адже додаткові калорії з ласощів, не враховані до добової норми, можуть швидко призвести до зайвої ваги. Щоб зберегти здорове харчування улюбленця, ласощі повинні не перевищувати 10% від загального раціону.
Обережними слід бути з їжею зі столу, адже вона більш калорійна та не підлаштована під потреби організму тварини, на відміну від корму.
Щоб уникнути набору зайвих кілограмів, домашні тварини повинні залишатися активними для витрати калорій та енергії. Собакам потрібні повноцінні прогулянки щонайменше двічі на день по 1-2 годині. Якщо погода дозволяє, то свободу рухів краще не обмежувати костюмами для собак.
Котам також важливо рухатися — грайте з ними за допомогою інтерактивних іграшок, махалок чи коробок. Це не лише спалює калорії, а й покращує настрій тварині та її власнику.